Cartier-ը գերազանցել է Rolex-ին. ֆրանսիական ապրանքանիշի ժամացույցների գինը վերջին տասնամյակում գրեթե եռապատկվել է
15:22, 6 ապրիլի
Ժամացույցների շուկան հետաքրքիր շրջադարձ է ապրում։ Chrono24 առցանց հարթակի նոր ուսումնասիրության համաձայն՝ ֆրանսիական Cartier ոսկերչական տան ժամացույցների գինը վերջին տասը տարիների ընթացքում զգալիորեն ավելի արագ է աճել, քան Rolex մոդելներինը։
Chrono24-ի վերլուծաբանները ուսումնասիրել են մի քանի հազար ժամացույցների մոդելների գների դինամիկան երկու ժամանակահատվածում՝ 2018-ից 2026 թվականներին և 2022-ից 2026 թվականներին՝ հաշվի առնելով ինչպես համավարակի բումը, այնպես էլ հետագա շուկայի շտկումը։ Նրանք բացահայտել են մոդելներ, որոնց գինը ոչ միայն երկարատև հեռանկարում աճել է, այլև շարունակել է աճել վերջին չորս տարիների ընթացքում, ըստ Robb Report-ի։
Ամենամեծ հաղթողները ամենաթանկ կամ ամենահայտնի մոդելները չեն։ Ամենամեծ գնային աճ ունեցող 20 մոդելների մեջ են ներառվել Cartier-ի 10 մոդել, Omega-ի հինգ մոդել և Jaeger-LeCoultre-ի երկու մոդել, բայց ոչ մի Rolex մոդել։ «Այս վերլուծությունը հերքում է տարածված մի առասպել. Պետք չէ հինգ նիշանոց գումար ծախսել Nautilus կամ Royal Oak–ի վրա՝ գնելու համար ժամացույց, որի գինն աճում է», - նշել է Chrono24-ի ապրանքանիշերի հետ կապերի ղեկավար Բալաշ Ֆերենցին: «Վերջին ութ տարիների լավագույն մոդելներից մի քանիսը 2018 թվականին արժեին իրենց ներկայիս գների մի փոքր մասը»:
Առավելագույն արդյունք ցուցաբերողը Must de Cartier Tank Vermeil-ն է (Ref. 1613), որը 2018 թվականին արժեցել է ընդամենը մի քանի հարյուր դոլար և վերջին ութ տարիների ընթացքում աճել է 299%-ով: Երկգույն Panthère-ը (Ref. 1057917) և ոսկեգույն Panthère-ը (Ref. 1070) համապատասխանաբար աճել են 208%-ով և 218%-ով: Մոդելների շարքում Omega Speedmaster-ը (Ref. 3310.10) աճել է 119%-ով, իսկ Seamaster Aqua Terra-ն (Ref. 2517.30)՝ 83%-ով: «Այս մոդելների ընդհանուր առանձնահատկությունը գինը չէ, այլ դրանց էությունը՝ պաշտամունքային դիզայն, որը տասնամյակներ շարունակ մնում է արդիական, և արժեք, որը հիմնված է հավաքորդների իրական հետաքրքրության վրա», - ավելացրել է Ֆերենցին։
Համեմատության համար, Rolex Datejust 41-ը (Ref. 126334), որը Chrono24-ում ամենաշատ վաճառվող մոդելներից մեկն է, 2018 թվականից ի վեր աճել է ընդամենը 59%-ով։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ Rolex ժամացույցները համավարակի ընթացքում արդեն իսկ վայելում էին բարձր գներ և հսկայական պահանջարկ, որից հետո գները կայունացել են։
Շատ այլ հայտնի մոդելներ նույնպես գագաթնակետին են հասել 2020-2022 թվականներին, հատկապես երկրորդային շուկայում, որտեղ հավաքորդներն ու վերավաճառողները փորձում էին շահույթ ստանալ հազվագյուտ իրերից։ Օրինակ՝ Patek Philippe Nautilus-ը (Ref. 5712/1A) 2022 թվականից ի վեր նվազել է 45%-ով, բայց դեռևս վաճառվում է 2018 թվականի մակարդակից գրեթե երեք անգամ ավելի բարձր։

The luxury watch market is seeing a surprising shift. According to a new report by online platform Chrono24, timepieces from French jewelry house Cartier have significantly outperformed Rolex models in price growth over the past decade.
Chrono24 analysts examined thousands of watch listings across two key periods — from 2018 to 2026 and from 2022 to 2026 — capturing both the pandemic-era boom and the market correction that followed. The focus was on models that not only gained long-term value but continued to rise in the past four years, Robb Report notes.
The biggest winners aren’t the most expensive or hyped pieces. Of the top 20 models with the highest price growth, 10 were Cartier watches, five came from Omega, and two from Jaeger-LeCoultre — with not a single Rolex model making the list.
“This analysis debunks a common myth: you don’t need to spend five figures on a Nautilus or Royal Oak to own a watch that appreciates in value,” said Balazs Ferenczi, Chrono24’s Head of Brand Engagement. “Some of the best-performing models of the past eight years were only a fraction of today’s prices back in 2018.”
Leading the ranking is the Must de Cartier Tank Vermeil (Ref. 1613), which was priced at just a few hundred dollars in 2018 and has surged by an impressive 299% over eight years. The two-tone Panthère (Ref. 1057917) and gold Panthère (Ref. 1070) followed with gains of 208% and 218%, respectively.
Among other brands, the Omega Speedmaster (Ref. 3310.10) rose by 119%, while the Seamaster Aqua Terra (Ref. 2517.30) gained 83%.
“What these models share is not price, but essence: iconic design that remains relevant for decades, and value driven by genuine collector demand,” Ferenczi added.
For comparison, the Rolex Datejust 41 (Ref. 126334) — one of the platform’s best-selling models — increased by just 59% since 2018. Analysts attribute this to Rolex’s already high baseline prices and extreme demand during the pandemic, followed by stabilization.
Many other sought-after watches peaked between 2020 and 2022, particularly on the secondary market, where collectors and resellers capitalized on scarcity. For instance, the Patek Philippe Nautilus (Ref. 5712/1A) has dropped 45% since 2022, though it still trades at nearly three times its 2018 value.
The findings highlight a broader shift in the luxury watch market — where timeless design and collector appeal are proving more important than hype alone.